Rudiment’ler

“Rudiment” olarak adlandırılan temel el egzersizleri, askeri bandolar tarafından kullanılan ve zaman içerisinde kesinlik kazanarak davul literatürüne giren bir takım trampet paternlerinden oluşmaktadırlar. Rudimentlerin orjini aslında genellikle yabancı ülkeler adına, sıklıkla da Fransa Kraliyet Ordusu adına paralı askerlik yapan İsviçre ordusudur. Bu ordu içerisindeki Trampet Taburu savaşta orduyu senkronize edebilmek ve yönlendirebilmek, aynı zamanda da ileri derecede koordinasyon gerektiren bazı silahlarını (Örneğin Pikes) etkili bir biçimde kullanabilmek için bazı paternler geliştirmiş. İlk Rudiment ise 1612 yılında İsviçre’nin Basel kentinde kayıt altına alınmış. Aslında Rudiment’lerin beşiği, 17. ve 18. yüzyıllarda Kraliyet Şeref Kıta’sında birçok profesyonel davulcu barındıran Fransa’dır diyebiliriz. Modern Rudimental Davulculuk, Napoleon I. Le Rigodon’un hükümdarlığı süresinde daha da gelişmiş ve askeri bandoların mihenk taşı konumunu almış.

Şimdi isterseniz Roll Rudiments, Ruff Rudiments, Flam Rudiments, Drag Rudiments, Diddle Rudiments gibi bazı ailelerden oluşan Rudiment’lerin en bilinen ve sık kullanılanlarına bir göz atalım:

Roll Rudiments

ROLL 

Ruff Rudiments

RUFF

 Diddle Rudiments

DIDDLE 

Flam Rudiments

FLAM 

Drag Rudiments

DRAG

 

Bu yazı Davul kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Berke Özgümüş hakkında

1996’dan beri İstanbul'daki çesitli gruplarla pek çok farklı projede çalıştı. Bora USLUSOY’un “Umutsuz Aşk”, Mehmet GÜRELİ’nin “Odamda Yolculuk” ve “İplerin Kopuşu”, Üst Kattakiler’in “Üç Deniz Ötesi”, Bulutsuzluk Özlemi "20. Yıl Konseri DVD", REDD’in “Plastik Çiçekler ve Böcek”, "21", "Prensesin Uykusu (Soundtrack)" ve “Hayat Kaçık Bir Uykudur” adlı albümlerinde çaldı. 2000 yılında Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'ne birincilikle burslu olarak girdi ve mezun oldu. Birlikte çalıştığı diğer grup ve müzisyenlerden bazıları; İmer DEMİRER, Nezih YEŞİLNİL, Önder FOCAN, Tahsin ÜNÜVAR, Yahya DAİ, Elvan ARACI, Baki DUYARLAR, Erdal AKYOL, Nilüfer VERDİ, Raci PİŞMİŞOĞLU, Şenova ÜLKER, Kamil ERDEM, Donovan MIXON, Kent METE, Yavuz ÇETİN, Demirhan BAYLAN, Demir DEMİRKAN, Kerim ÇAPLI, Keisa BROWN ve Bulutsuzluk Özlemi...2000-2002 yılları arasında Darüşşafaka Lisesi’nin grup koçluğunu yapan ve 1998 yılından bu yana özel davul dersleri veren ÖZGÜMÜŞ, MODERN MÜZİK AKADEMİSİ kadrosunda 2006-2009 yılları arasında Sertifika Programı'nda davul eğitmeni ve müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Bu süre zarfında davul derslerinin yanı sıra ayrıca Ensamble ve Repertuvar dersleri de verdi ve grup koçluğu yaptı. Müzik hayatını Redd grubunda davul çalarak sürdüren Berke, Handmade Ezel davulları ve AMEDIA zilleri çalmaktadır.