Koordinasyon-2

Çalıştığımız egzersizleri kitap, cd, dvd vs… gibi bazı kaynaklardan edinebileceğimiz gibi pekala kendimiz de oluşturabiliriz. Aslında davul literatüründe öyle sandığımız kadar fazla materyal de yok zaten. Onaltılık ya da üçleme kombinasyonları, rudimentler ve bazı temel el egzersizleri ya da syncopation ve benzeri birtakım okuma pasajları gibi temel malzemeyle birçok ihtiyaca cevap vermek hem oldukça ekonomik hem de sıkça kullanılan bir yöntem. Mesela basit birkaç rudimentle 4 yollu bir koordinasyon çalışması oluşturmak hiç de zor değil. Başlangıç için Single Stroke, Double Stroke, Para-diddle, Double Para-diddle ve Para-diddle diddle’ı ele alalım.

Rudimnts

Bu alıştırmada sağ el ve sol ayak için aşağıdaki ostinatoları kullanabiliriz. Sağ elimiz Ride zilini sol ayağımız ise hi-hat’i çalıyor.

Ost

Yapacağımız şey seçtiğimiz rudimentlerde gördüğümüz R harflerini bas davulla (sağ ayak), L harflerini ise trampetle (sol el) çalmak.

Rudimnts Kick

Şimdi başlangıç için bunların arasından bizi çok zorlamayacak bir tanesini seçelim ve bas davul ve trampetlerle birleştirelim. Ben üçüncü ostinatoyu seçiyorum.

Rudimnts Kick Ost

Diğer sağ el ve sol ayak ostinatolarını da aynı şekilde rudimentlerle çaldığımız bu kombinasyonlara uygulayabilirsiniz.

Seçtiğimiz rudimentlerin çevrimlerini kullanarak egzersizleri daha da genişletmek mümkün.

Çevrimler-1Çevrimler-2

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bu yazı Davul kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Berke Özgümüş hakkında

1996’dan beri İstanbul'daki çesitli gruplarla pek çok farklı projede çalıştı. Bora USLUSOY’un “Umutsuz Aşk”, Mehmet GÜRELİ’nin “Odamda Yolculuk” ve “İplerin Kopuşu”, Üst Kattakiler’in “Üç Deniz Ötesi”, Bulutsuzluk Özlemi "20. Yıl Konseri DVD", REDD’in “Plastik Çiçekler ve Böcek”, "21", "Prensesin Uykusu (Soundtrack)" ve “Hayat Kaçık Bir Uykudur” adlı albümlerinde çaldı. 2000 yılında Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'ne birincilikle burslu olarak girdi ve mezun oldu. Birlikte çalıştığı diğer grup ve müzisyenlerden bazıları; İmer DEMİRER, Nezih YEŞİLNİL, Önder FOCAN, Tahsin ÜNÜVAR, Yahya DAİ, Elvan ARACI, Baki DUYARLAR, Erdal AKYOL, Nilüfer VERDİ, Raci PİŞMİŞOĞLU, Şenova ÜLKER, Kamil ERDEM, Donovan MIXON, Kent METE, Yavuz ÇETİN, Demirhan BAYLAN, Demir DEMİRKAN, Kerim ÇAPLI, Keisa BROWN ve Bulutsuzluk Özlemi...2000-2002 yılları arasında Darüşşafaka Lisesi’nin grup koçluğunu yapan ve 1998 yılından bu yana özel davul dersleri veren ÖZGÜMÜŞ, MODERN MÜZİK AKADEMİSİ kadrosunda 2006-2009 yılları arasında Sertifika Programı'nda davul eğitmeni ve müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Bu süre zarfında davul derslerinin yanı sıra ayrıca Ensamble ve Repertuvar dersleri de verdi ve grup koçluğu yaptı. Müzik hayatını Redd grubunda davul çalarak sürdüren Berke, Handmade Ezel davulları ve AMEDIA zilleri çalmaktadır.