Trampet Üzerinde Ölü Notalar

photodune-5823459-drum-head-sHerkese merhaba;

Davul setinde çaldığımız paternler içerisinde zaman zaman trampet üzerinde bazı ölü (ghost) notalar çalma ihtiyacı duyarız. Bunun arkasındaki neden çaldığımız partisyonu büyütecek veya genişletecek, zamanı taşıyacak ve tempoyu tutmamıza yardımcı olacak, değişik dinamiklerde çalabilmemize imkan verecek veya paternin içerisinde belirli bir ritmik iskelet duyulmasını sağlayacak  bir unsur oluşturmak gibi daha birçok ihtiyaca cevap aramak olabilir. Bu ölü notaları ekonomik davranıp hali hazırda kullandığımız bazı Rudiment veya baget kontrolü egzersizlerinden oluşturabilir, davul literatüründe sıklıkla kullanılan ghost iskeletlerini uyarlayarak elde edebilir ya da bir takım sistemler yardımıyla değişik paternler yaratarak uygulayabilirsiniz. İsterseniz şimdi bu yöntemlerden bazılarına kısaca göz atalım.

Örneğin single stroke ve double stroke’tan sonra en çok bilinen ve kullanılan Rudiment olan Para-diddle’ı ele alalım.

PARADIDDLE

Sağ eli hi-hat, sol eli trampet üzerinde çalalım.

PARADIDDLE HIHAT

Şimdi trampet üzerinde çaldığımız 2 ve 4’üncü vuruşları (Back Beats) daha vurgulu (kuvvetli) diğerlerini ise ölü vuruş olarak çalalım.

PARADIDDLE HIHAT ACCENT

İşte bir ghost note paterni oluşturduk. Gelelim hi-hat yani sağ el vuruşlarına.

HIHAT OST

Sağ elimizle birçok davul paterninde kullandığımız bazı ostinatoları (Ostinato: Belli bir ritmik yapıyı sürekli tekrar etmek) çalarak totalde duyulan baskın Para-diddle sound’undan sıyrılabiliriz.

PARADIDDLE ACCENT OST

Artık bu yapıların üzerine bas davul vuruşları ekleyebiliriz. Sistematik açıdan bakıldığında bütün onaltılık kombinasyonlarını çalmak mümkün. Ben ilk aşamada trampet vuruşlarının üzerine gelen bas davulları pas geçiyorum ve sadece bir hi-hat ostinatosu ile yazıyorum. Siz aynı bas davul ve trampet kombinasyonları üzerine yukarıdaki diğer ostinatoları, kendi bulduğunuz başka ostinatoları, ya da tamamen doğaçlama paternleri kullanabilirsiniz. Daha sonra da trampetlerle unison kickler de ilave edebilirsiniz.

KOMBN

Çok sık kullanılan bazı ölü nota iskeletlerinden birisi ise:

Sık Kullanılan

Aynı şekilde bu iskeleti de yukarıdaki hi-hat ostinatolarıyla kullanmak mümkün.

Sık Kullanılan Ost

Bu patern için bas davul vuruşlarını ise onaltılıkların kombinasyonları arasından seçmek mümkün. Ya da bazı nota okuma kitaplarında yazılan sadece 2 ve katları şeklindeki bölünmelerden oluşan ( 1’lik, 2’lik, 4’lük, 8’lik, 16’lık vs…) 4, 8, 16 veya 32 ölçülük egzersizleri bas davulla çalarak daha müzikal bir çalışma yapabilirsiniz.

Pasaj

Bu iki yöntemle de karşınıza ard arda gelen ikiden fazla bas davul vuruşlarıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer koordinasyonda zorlanıyorsanız bir de sağ ayağınızın tekniğiyle uğraşmamak için ilk etapta sadece en fazla ardışık iki kick vuruşu olan alıştırmalarla başlayın. Daha sonra rahatladıkça diğerlerini de yavaş yavaş eklersiniz.

Yukarıdaki okuma pasajını hi-hat ve trampet kombinasyonumuza uygulayacak olursak:

Uygulama

Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Bu yazı Armoni - Teori, Davul kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Berke Özgümüş hakkında

1996’dan beri İstanbul'daki çesitli gruplarla pek çok farklı projede çalıştı. Bora USLUSOY’un “Umutsuz Aşk”, Mehmet GÜRELİ’nin “Odamda Yolculuk” ve “İplerin Kopuşu”, Üst Kattakiler’in “Üç Deniz Ötesi”, Bulutsuzluk Özlemi "20. Yıl Konseri DVD", REDD’in “Plastik Çiçekler ve Böcek”, "21", "Prensesin Uykusu (Soundtrack)" ve “Hayat Kaçık Bir Uykudur” adlı albümlerinde çaldı. 2000 yılında Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'ne birincilikle burslu olarak girdi ve mezun oldu. Birlikte çalıştığı diğer grup ve müzisyenlerden bazıları; İmer DEMİRER, Nezih YEŞİLNİL, Önder FOCAN, Tahsin ÜNÜVAR, Yahya DAİ, Elvan ARACI, Baki DUYARLAR, Erdal AKYOL, Nilüfer VERDİ, Raci PİŞMİŞOĞLU, Şenova ÜLKER, Kamil ERDEM, Donovan MIXON, Kent METE, Yavuz ÇETİN, Demirhan BAYLAN, Demir DEMİRKAN, Kerim ÇAPLI, Keisa BROWN ve Bulutsuzluk Özlemi...2000-2002 yılları arasında Darüşşafaka Lisesi’nin grup koçluğunu yapan ve 1998 yılından bu yana özel davul dersleri veren ÖZGÜMÜŞ, MODERN MÜZİK AKADEMİSİ kadrosunda 2006-2009 yılları arasında Sertifika Programı'nda davul eğitmeni ve müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Bu süre zarfında davul derslerinin yanı sıra ayrıca Ensamble ve Repertuvar dersleri de verdi ve grup koçluğu yaptı. Müzik hayatını Redd grubunda davul çalarak sürdüren Berke, Handmade Ezel davulları ve AMEDIA zilleri çalmaktadır.