Armoni 104: Aralıklar

İki ses arasındaki uzaklığa verilen isimlerdir. İngilizce’de intervals olarak geçen aralıkları, akor kuruluşları, armonik analiz, doğaçlama ve aklınıza gelebilecek daha bir çok yerde kullanacağımız terminolojiyi burada öğreneceğiz. Akor kuruluşlarında majör3’lü aralığın 2 tam ses, minör3 ‘lü aralığın ise 1,5 ses olduğunu öğrenmiştik.

araliklar

Majör dizide yer alan diğer aralıklar da aşağıda verilmiştir:

araliklar2

Majör dizi derecelerinin dışında kalan aralıklar ise:

araliklar3

Akor ve dizi kuruluşlarında olduğu gibi aralıklarda da isimlendirmeye dikkat etmeliyiz. Örneğin do’nun minör 2’lisine re bemol yerine do diyez demek yanlış olacaktır. Burada söz konusu olan aralık 2’li olduğuna göre (min2 ya da maj2, fark etmez) kök ses olan do 1. nota kabul edildiğinde 2. sıradaki nota re olacaktır.

Benzer şekilde do’nun artmış 4 ‘lüsü araştırıldığında cevap sol bemol değil fa diyez olmalıdır. Fa diyez ve sol bemol aynı notayı (pitch‘i) ifade etmesine rağmen sol, do’nun 5 ‘lisi olduğundan, sol bemol de artmış 4 ‘lüsü olamaz. Bütün aralıklarda bu kurala uyulmalıdır.

araliklar4

Min2, maj2, min3, maj3 gibi dar aralıkları zihinden hesaplamak kolay olacaktır. Ancak daha geniş aralıkları bulmak hem zaman alacak hem de hata yapma olasılığı (özellikle isimlendirme hatası) yüksek olacaktır. Bunun için aşağıdaki  gitar şemalarından faydalanın. Bu şekilde gitar klavyesini de daha iyi öğrenecek, bir akor ya da melodi öğrenirken görsel şekiller yerine seslerin birbirleri ile olan ilişkisini görmeye başlayacaksınız.

gitaruzerindearaliklar

Aşağıdaki aralıkları isimlendiriniz.  Cevaplarınızı buraya tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

aralik-odev

Daha önceki armoni derslerime aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Armoni 101: Majör Diziler
Armoni 102: Üç Sesli Akorlar
Armoni 103: Akorlar (Diğer Yöntem)

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bora USLUSOY

 

Bu yazı Armoni - Teori, En Yeniler kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.