PreSonus AudioBox Studio

Bir ev stüdyosu kurarken fiyat açısından uygun ve yazılım/donanım açısından uyumlu bileşenleri bir araya getirmek kolay iş değil. Bana yolladığınız maillerden, sosyal medyada sıkıştırıp sorduğunuz sorulardan biliyorum. İşte tam da bu noktada hepsinin bir araya geldiği bir paket buldum. Bugünkü inceleme yazımda tek bir kutuda, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm müzik yapım cihazlarını barındıran PreSonus AudioBox Studio‘yı sizlere tanıtacağım. Setin içinde bir tek MIDI klavye eksik, onu da kendiniz alın bir zahmet! Kutu muhteviyatı:

PreSonus AudioBox USB Ses Kartı
Tüm PreSonus ürünleri gibi bu ses kartının kasası da sağlam malzemeden imal edilmiş. Metal kasaya ve potanslara zarar verebilmek için Recep İvedik olmanız lazım! Tırtıklı bir şekilde dönen potansların hissiyatını çok sevdim. Mobil ve küçük bir cihaz olması sebebiyle ön panel biraz dar ve sıkışık, Recep’in işi yine zor! Paketin içinden, kartın tabanına monte etmek için 4 adet yapışkanlı plastik ayak geliyor. Cihazın hem sabit durması açısından hem de alt yüzeyinin çizilmemesi için mutlaka kullanın.


PreSonus AudioBox USB ses kartı ve PreSonus M7 kondenser mikrofona ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013
Diğer kayıt ekipmanları: Cort NTL CE Custom akustik gitar, Pro Tools 10. Objektif bir fikir vermesi açısından hiçbir efekt ve işlem uygulanmamıştır.
—————————————————————————————————————————————————-
2’şer adet analog giriş ve çıkışı olan cihazımız, üreticinin belirttiğine göre A sınıfı preamplilere sahip. USB 1.1 ile bağlanıyor. En fazla 24 bit derinliğini ve 48 kHz örnekleme oranını destekliyor. Üzerinde MIDI giriş ve çıkışları barındırması güzel bir olay. Bunun gibi giriş seviyesi ses kartlarında genelde bulunmuyor. Son dönemde pek çok MIDI cihaz USB’den bağlanıyor ama olsun, bulunsun. Sıfır gecikmeli doğrudan monitörlemenin mevcut olması da güzel. Üzerindeki Mixer potansı ile direkt monitörleme veya yazılımın dönüşü arasında bir volüm dengesi kurabiliyorsunuz. Artık pek çok ses kartında standart olarak Presonus Audioboxkullanılan kombo jaklara hem mikrofon hem de enstruman bağlayabiliyorsunuz. Kondenser mikrofonlar için +48V phantom power, ayrı bir kulaklık volümü ve ana volüm kumandası mevcut.

A sınıfı olarak belirtilmiş olsa da AudioBox USB’den daha iyi preamplileri ve AD dönüştürücüleri olan başlangıç seviyesinde ses kartları gördüm. Yeni başlayanların işini görür. Doğrudan bağladığım elektrik gitarım biraz mat duyuldu ama mikrofonla kaydettiğim akustik gitarı beğendim. Enstruman girişlerindeki sinyal seviyesi biraz yüksek. Input gain’i en düşük seviyeye kadar indirmiş olsam da yüksek çıkışlı humbucker manyetikleri olan elektrik gitarımın direkt sinyali Pro Tools’ta -3 dB’lere kadar vuruyor ki bu da çok tehlikeli. Zira peak yiyebiliriz. Bu durumda bir sinyal baskılayıcı pad düğmesi iyi olurdu.

PreSonus M7 Kondenser Mikrofon
Ürün gamında mikrofon yer almayan PreSonus’un muhtemelen başka bir firmaya fason yaptırdığı (benim açımdan sorun yok alet güzel!) kardiyoid yönselliğe sahip, geniş diyaframlı bir kondenser olan M7 ile ekte duyabileceğiniz akustik gitar kayıdını yaptım ve oldukça memnun kaldım. Muhtemelen frekans cevabının dar olmasından dolayı akustik gitarın altlarını fazla almamış. 100 Hz’den aşağısı biraz zayıf, ancak zaten bir pop-rock miksinde mutlaka bu frekansları HPF ile kesmek gerekiyor.  Bu mikrofon, beklendiği üzere, vokal ve gitar gibi orta frekansları baskın olan ses kaynakları için ideal. Yanında mikrofon kablosu ve kılıfı da geliyor, bu da çok iyi. Ama malesef kutudan şok koruyucu (shock mount) veya pop filtresi çıkmıyor. Ne olduğunu bilmiyorsanız henüz sorun yok demektir. İşleri ilerletince daha hassas kayıtlar yaparsanız bu aparatları kolayca tedarik edebilirsiniz. (Not: Mikrofon diyaframı adeta bir mıknatıs gibi gözle göremediğimiz tozları çeker durur. Mikrofonlarınızı her zaman kılıfında saklayın, uzun süreler açıkta bırakmayın.)

PreSonus AudioBox USB ses kartına ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013
Yamaha AES 920 elektrik gitar ses kartının enstruman girişine direkt girilerek Pro Tools 10 ile kaydedilmiştir. Objektif bir fikir vermesi açısından hiçbir efekt ve işlem uygulanmamıştır.
———————————————————————————————————————————————–
PreSonus HD7 Kulaklık
Bana göre müzik yapım sürecinin önemli parçalarından biri kulaklık. Sadece sessiz çalışmak veya mikrofonla yapılan  kayıtlarda alt yapının kayıda sızmasını engellemek için değil hoparlörle yaptığımız çalışmaları daha detaylı bir duyumla değerlendirmek için gerekli. Paketle birlikte gelen HD7; kasası, tasarımı ve malzemeleriyle AKG K271’in neredeyse birebir kopyası ve PreSonus’un ürün gamındaki tek kulaklık modeli, zira internet sitelerinde başka bulamadım. Yarı açık bir kulaklık olan HD7 için, daha rahatlarını görmüş olsam da (bknz. Sony MDR7502, Beyer Dynamic DT770)  genel olarak rahat ve hafif diyebiliriz. Yaptığım dinleme ve frekans testlerine göre geniş bir frekans cevabı var. 30Hz’e kadar alt frekanslara inebiliyor. Fiyatına göre başarılı sayılabilecek bu kulaklıkta tiz frekansları bir miktar sert buldum ve 6-8 kHz civarında hafif bir artış gözlemledim. Üst frekansların bir miktar vitaminli olması Hi-Fi benzeri bir etki yaratıp parlak sound’uyla yeni başlayanları tavlayabilir, ancak referans monitörlerinde aradığımız şeyin güzel ses değil flat-renklendirilmemiş ses Presonus Audiobox2olduğunu unutmayalım. Yine de yanlış yönlendirmiş olmayayım, tek alındığında 59$+KDV olan fiyatıyla yeni başlayanlar için iyi bir seçenek. Ayrıca bunun da kılıfı var, yaşasın.

Studio One Artist Yazılımı
Windows ve Mac için kapsamlı bir kayıt ve prodüksiyon yazılımı olan Studio One bir süredir adından sıkça söz ettiriyor. Modern bir müzik yapım programının bulundurması gereken audio/MIDI kayıt, edit, miks, video import gibi olmazsa olmaz özelliklerinin yanı sıra birlikte gelen eklentileri ve sanal enstrumanlarıyla da göz dolduruyor. Bir göz atmak isteyenler Free verisyonunu PreSonus’un internet sitesinden indirebilir. İlerde Studio One hakkında kapsamlı bir inceleme ve tanıtım yazısı planlıyorum. Bu yüzden Studio One hakkında daha fazla yazmayacağım, şimdilik. Ancak paketin içerisinden böylesine kapsamlı ve ederi yüksek bir DAW çıkması çok süper bir olay.

Bu ürünler üzerinde çalışırken dikkatimi çeken bir diğer nokta da AudioBox USB ses kartına ait kullanma kılavuzunun ne kadar başarılı olduğuydu.  Sadece cihazın kurulumu, bağlantıları ve kullanımını anlatmakla yetinmeyip genel olarak müzik yapımında mikrofon seçimi, kullanımı, kompresör, EQ ve diğer efektlerin nasıl kullanıldığını da anlatan bir kaynak. PreSonus’taki adamlar gırgır herifler vesselam, kitapçığın arkasında boş kalan bir sayfaya ‘PreSonus’un Bu Güne Kadar Bir Sır Gibi Saklanmış Jambalaya Tarifi’ başlığıyla resmen yemek tarifi koymuşlar. Hanıma söyledim bir ara pişirecek! Tamamı İngilizce olan kılavuzun malesef Türkçe çevirisi bulunmuyor.

Sevdiklerim

  • Paketin bu kadar kapsamlı olması, süper bir fiyata tek kutuyla, işi bitirin!Presonus Audiobox3
  • Ses kartının sağlam konstrüksiyonu ve kaliteli malzemesi
  • Kısıtlı bir sürüm değil, komple bir yazılımla birlikte gelmesi
  • Kullanma kılavuzu

Sevmediklerim

  • Enstruman girişindeki preampli biraz daha iyi olabilirdi, ve pad gerekiyor
  • Mikrofon için şok koruyucu olsaydı keşke
  • Kulaklığın üstleri biraz vitaminli

Puanlama
Kullanım Kolaylığı: 5
Ses Kalitesi: 3,5
Malzeme ve İşçilik: 4Presonus Audiobox4
Fiyat: 5
Kutu İçeriği: 10
(en yüksek puan 5′tir)

Son Sözüm
Yeni başlayanlar için ideal, sistemini yükseltmek isteyenler başka yere baksın.

Bora USLUSOY

Bu yazı Diğer Yazılımlar, Donanım, En Yeniler, Kulaklık, Mikrofon, Müzik Prodüksiyonu, Ses Kartı, Yazılım kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.