Carlsbro Bass10 / Bass12 Amplifikatörleri

Bugün sizler için, sitemizde daha önce lambalı bir gitar amplisine yer verdiğim, Çin’de üretim yapan İngiliz markası Carlsbro’nun iki adet bas amplisini inceleyeceğim. Son günlerde müzik prodüksiyonu ve gitar ağırlıklı yazılarımın ardından basçı arkadaşlarımızın da yanında olduğumuzu hissettirelim dedik. Laf aramızda, hem de yeni satın aldığım AKG D112 mikrofonu denemek için bundan iyi bir fırsat olamazdı. Bilenler bilir D112 elektrik/akustik bas, kick, floor tom gibi bas frekans ağırlıklı sinyal üreten enstrumanlarda kullanılan ve artık klasik olmuş bir mikrofondur.

Carlsbro Bass10 ve Bass12; adlarından da anlaşılacağı üzere biri 10 biri de 12 inçlik hoparlörü olan, aynı seriden iki amplifikatör. Küçük olanı 50W diğeri ise 80W güç üreten ve bu fiziksel farklılıklarının dışında neredeyse birbirin aynı olan amplilerimiz closed back. Yani kabinlerin arkası kapalı. Bu sayede ampli daha fazla bas frekans üretip ve sinyali öne doğru itebiliyor. Pek çok bas amplisinde durum böyle iken gitar amplilerinde açık arkalı kabinlere rastlamak mümkün. Ne de olsa elektro gitarlarda bas gitarlardaki kadar bas cevabına ihtiyaç yok. Büyüğü 18 küçüğü 14 kiloluk ağırlıklarıyla bir bas amplisi için makul sayılabilirler.

CARLSBRO BASS12 bas gitar amplisine ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013
Diğer kayıt ekipmanları: Digidesign HD|2, Lynx Aurora 8, Pro Tools HD10, TL Audio Ivory 5051, AKG D112, Cort GB94 bas gitar – eşik manyetiği ile çalınmıştır. Ampli Ayarları: Gain:2, Comp:2, Bas:+5, Lo Mid:-6, Hi Mid:-6, Treble:+6, Master:8
————————————————————————————————————————————————–

Soldan sağa GAIN, COMP, BASS, MID, TREBLE, MASTER VOLUME kontrolleri bulunuyor. Bass12’de Mid yerine LOW MID, HI MID olmak üzere iki ayrı kontrol yer alıyor ve çok kritik olan orta frekanslara ince ayar verebilmemize yarıyor. Güzel. Amplilerimizin ön panelindeki diğer bağlantılar ise chorus, flanger ve benzeri modülasyon efektlerini bağlayabileceğiniz Send çıkışı ile Return girişi, harici ses cihazlarınızı bağlayabileceğiniz MP3 girişi ve nihayet en sonda kulaklık çıkışı bulunuyor.

Amplinin üzerindeki kompresör, dikkatli ayarladığınız takdirde kullanışlı. Zira saat 9 yönünden ötesine geçerseniz sinyali biraz fazla ezebiliyor. Genel volümücarlsbrolar düşürse de sustain’i arttırıyor ve oldukça sıkı bir ton veriyor. Bu inceleme yazısı için yaptığım tüm kayıtlarda kompresörü açık tuttum. Ayrıca COMP potansının hemen sağında kompresörü açıp kapayan bir anahtar yer alıyor. Açık mı kapalı mı olduğu belirten bir lambanın da yer almadığı bu butona basmazsanız kompresör devreye girmez, sonra siz de benim gibi iki saat ”yahu bu kompresor de ne kibarmış, varlığıyla yokluğu bir” der ve kompresörün etkisini duyabilmek umuduyla boşu boşuna çalıp durursunuz!

Her iki ampliden de orta frekansları kısıp bir miktar bas ve tiz açarak sevdiğim bas tonunu aşağı yukarı yakalamayı başardım. Kayıtlardan da anlayacağınız gibi tonları birbirine çok yakın. Daha çok ev kullanıcıları için tasarlanmış Carlsbro Bass10 haliyle diğerinden biraz daha düşük volüm veriyor ancak Bass12 ile ufak çaplı bar konserlerini götürebilirsiniz. Bas gitar amplilerinde sıklıkla 15 inçlik hoparlörler tercih edilmesine rağmen biraz önyargıyla yaklaştığım 12’inçlik Bass12 beni biraz şaşırttı zira alt frekansları üretebilme kabiliyeti oldukça iyiydi. Hatta Bass10’un da ondan geri kalır yanı yoktu.

CARLSBRO BASS10 bas gitar amplisine ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013 
Diğer kayıt ekipmanları: Digidesign HD|2, Lynx Aurora 8, Pro Tools HD10, TL Audio Ivory 5051, AKG D112, Cort GB94 bas gitar – eşik manyetiği ile çalınmıştır. Ampli Ayarları: Gain:2, Comp:2, Bas:+3, Mid:-3, Treble:+5, Master:6
————————————————————————————————————————————————–

Atölyemde her gün kullanmakta olduğum Carlsbro TC15H tecrübemden biliyorum, Carlsbro’nun ürünle birlikte verilen dokümantasyon olayı çok zayıf. Her ne kadar ithalatçı firma tarafından Türkçeleştirilmiş bir kopyası çıksa da (bravo!) kullanma kılavuzunun içerisinde yer alan bilgiler çok sınırlı. Benzer şekilde internet sitesindeki bilgilerde bile yanlışlıklar yer alabiliyor. Zira kullanma kılavuzunda 12 inç yazmasına rağmen internet sitesinde Bass12 için 10 inç hoparlörü olduğuna dair bir açıklama vardı. Ben de işi sağlama almak için metreyle ölçtüm, ne de olsa titiz bir insanız vesselam!

Bu tür amplilerde line out çıkışı her zaman işe yarıyor. Sahnede veya kayıtta ses sistemine temiz bir sinyal yollayarak bazen sadece bu tonu, bazen de carlsbrolar2mikrofonlanmış sinyalle karıştırarak bir kombinasyonu kullanabiliyorsunuz. Amplide giriş/çıkışlar açısından pek çok seçenek sunulmasına rağmen line out mevcut değil. Ancak Send çıkışından alarak aynı işi gerçekleşltirebiliyorsunuz. İşte kullanma kılavuzunda bu tür bilgilerin yer alması gerekiyor. Bu inceleme yazısı için hazırladığım kayıtlardan üçüncüsü bu şekilde kayıt edildi. Ne yazık ki send’den bir çıkış almama rağmen return’den geri dönmediğim için ampli hoparlörlere giden sinyali kesti. Böyle bir durumda hem mikrofonla hem de DI kayıt alamadım.

Sevdiklerim:

  • Fiyatı
  • Özellikle kompresor devredeyken yakalayabildiğim sıkı tonlar
  • Bass112’de Low Mid ve High Mid olarak ayrı kontrollerin bulunması

Sevmediklerim

  • Line Out mevcut olmadığı için send çıkışını kullanmak zorunda kalmak
  • Kompresoru saat 9’un üzerine çıkarınca sinyali fazlaca ezmeye başlaması

Son Sözüm: Çok uygun fiyatlarıyla hem ev çalışmaları hem de ufak konser işlerini götürbilecek bu ampliler benim zamanımda da keşke bu kadar ucuz olsaydı. Yeni başlayanlara ya da düşük volümlü ikinci bir ampli ihtiyacı olanlara tavsiye ederim.

Puanlama
————–—-
Ton: 4
Malzeme ve İşçilik: 4
Fiyat: 5
(en yüksek puan 5′tir)

Bora USLUSOY

CARLSBRO BASS12 bas gitar amplisine ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013
Diğer kayıt ekipmanları: Digidesign HD|2, Lynx Aurora 8, Pro Tools HD10, TL Audio Ivory 5051, Cort GB94 bas gitar – eşik manyetiği ile çalınmıştır. Ampli Ayarları: Gain:2, Comp:2, Bas:+5, Lo Mid:-6, Hi Mid:-6, Treble:+6, Master:8 Send çıkışından direkt kaydedilmiştir.
————————————————————————————————————————————————–

 

Bu yazı Ampli, Ekipman, En Yeniler kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.