CUBASE’de SEND FX Kullanımı

İki hafta önceki yazımda Pro Tools’ta send efekt kullanımını ele almıştım. Sizlerden gelen istek üzerine ülkemizdeki en popüler müzik yazılımlarından bir diğeri olan Cubase için de aynı konuyu işlemeye karar verdim.

Reverb, delay, gibi zaman bazlı efektler (ambiyans efekleri olarak da adlandırılır) send efekt olarak kullanılır. Az sonra göstereceğim yöntem chorus, flanger, phaser, tremolo, vibrato gibi modülasyon yapan zaman bazlı efekler için de kullanılır.

Compressor. limiter, gate, expander gibi dinamik işlemcilerin yanı sıra, amp simulator, overdrive, distortion gibi efektler ile EQ’yu da send değil; INSERT efekt olarak kullanmalısınız. Belki başka bir yazıda insert efektleri de anlatırım.

Send efekt uyguladığınız kanalın çıkışı doğrudan esas çıkışa, bir kopyası ise üzerinde Reverb, Delay gibi bir efekt işlemcisi bulunan bir başka kanala gidiyor, Ve tabiki bu efekt kanalının (AUX kanalı da denir) çıkışı da ana çıkışa yönlendiriliyor. Bu sayede kuru sinyal ile efekli sinyal arasında istediğiniz gibi bir denge kurarak istediğiniz tonu yakalabiliyorsunuz. Haydi başlayalım…

PROJECT menüsünden ADD TRACK komutunun altında yer alan FX Channel’ı seçin. Açılan pencerede en soldaki sekmeden projenizde kullanmak istediğiniz efekti seçin. Stereo ve LR şeklindeki varsayılan ayarları değiştirmeden ADD TRACK düğmesine tıklayın. Efekti yükleyeceğiniz kanalın açmış oldunuz.

Cubase Add FX ChannelYukarıdaki pencerede en soldaki sekmeden projenizde kullanmak istediğiniz efekti seçtiğinizde (ben Cubase ile birlikte gelen reverb eklentisi RoomWorks’ü tercih ettim) ilgili efekt kanalının insert’üne seçmiş olduğunuz efekt açılmış oluyor. Açılan plug-in penceresinde ister PRESET’lerden hazır bir ayar çağırın ya da eğer yapabilirseniz kontrol parametrelerini değiştirerek gereken ayarları yapın. (Bakınız aşağıdaki şekil.)

Cubase Plugin penceresiEfekt uygulamak istediğiniz kanalın isimliğine tıklayarak o kanalı seçili hale getirin. En sol sütunda, altlarda yer alan Sends sekmesine tıklayın. Aşağı doğru açılan panelde, en üstteki slot’un sağ kenarına tıklayın. (Fareyi üzerinde beklettiğinizde Select Destination yazacaktır.) Aşağı doğru dökülen menüde FX1-Efekt Adı’nı göreceksiniz. FX1’e tıklayarak ve seçin.

Cubase Send Slot

Şimdi de doldurmuş olduğunuz send slotunun sol kısmındaki açma kapama düğmesine tıklayarak send’i devreye sokun. (Fareyi üzerinde beklettiğinizde Activate Send yazacaktır.) Şimdi de send slotunun üzerinde mavi renk almış olan yatay sürgüyü hareket ettirerek efekte göndermek istediğiniz sinyal miktarını (send level) belirleyin. Eğer daha çok efekt istiyorsanız sürgüyü iyice sağa doğru itin, daha az bir efekt için sola doğru çekin. Aşağıdaki grafikte gösterilmektedir.

Cubase Send Level

Haftaya görüşmek üzere, efektiniz bol olsun!

Bora USLUSOY

Bu yazı Cubase, En Yeniler kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.