PRO TOOLS’ta SEND FX Kullanımı

Bu yazımda Pro Tools yazılımında reverb, delay, gibi zaman bazlı efektleri nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Bunları ambiyans efekleri şeklinde isimlendirenler de var. Az sonra göstereceğim yöntem chorus, flanger, phaser, tremolo, vibrato gibi modülasyon yapan zaman bazlı efekler için de kullanılır.

Compressor. limiter, gate, expander gibi dinamik işlemcilerin yanı sıra, amp simulator, overdrive, distortion gibi efektler ile EQ’yu da INSERT efekt olarak kullanmalısınız. Belki başka bir yazı da insert efektleri de anlatırım.

Elektrik/elektronikten anlayanlar için şöyle bir benzetme yapmak yerinde olacaktır: Insert efekt kullanımı seri bağlantı, send efekt kullanımı ise paralel bağlantıya karşılık geliyor. Send efekt uyguladığınız kanalın çıkışı doğrudan ana çıkışa, bir kopyası ise üzerinde Reverb, Delay gibi bir efekt işlemcisi bulunan bir başka kanala gidiyor, Ve tabiki bu efekt kanalının (AUX kanalı da denir) çıkışı da ana çıkışa yönlendiriliyor. Bu sayede kuru sinyal ile efekli sinyal arasında istediğiniz gibi bir denge kurarak istediğiniz tonu yakalabiliyorsunuz. Hadi başlayalım…

TRACK menüsünden NEW TRACK komutunu seçerek açılan pencereden STEREO, AUX INPUT, SAMPLES seçerek CREATE tuşuna basın. Efekti yükleyeceğiniz Aux kanalını açmış oldunuz.

NewTrack

Şimdi WINDOW menüsünün altından MIX’i seçerek mikser penceresini görüntüleyiniz. Açmış olduğunuz Aux kanalın INSERT slotlarından birine kullanmak istediğiniz REVERB ya da DELAY plug-in’ini açın. Plug-in penceresinde ister PRESET’lerden hazır bir ayar çağırın ya da eğer yapabilirseniz kontrol parametrelerini değiştirerek gereken ayarları yapın. Aux kanalınızın INPUT kısmına tıklayarak boş bir BUSS’ı seçin.

Mixer

Efekt uygulamak istediğiniz kanalın send slotlarından birine tıklayarak açılan menüden az önce Aux kanalın input’u için göstermiş olduğunuz BUSS’ı seçin. Taşınabilir bir sürgü (send fader) penceresi açılacak. Bu sürgüyü yukarı doğru hareket ettirerek efekte göndermek istediğiniz sinyal miktarını (send level) belirleyin. Eğer daha çok efekt istiyorsanız sürgüyü iyice yukarı doğru itin, daha az bir efekt için aşağıda doğru çekin.

FloatingFader

Haftaya görüşmek üzere, efektiniz bol olsun!

Bora USLUSOY

 

Bu yazı En Yeniler, Pro Tools, Yazılım kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.