SWING TUNEFUL 4 Bas Gitar

SWING diğer bazı Kore’li OEM üreticiler gibi ünlü markalara fason imalat yapıp son yıllarda kendi adına üretim yapan bir gitar/bas firması. Uygun fiyatlarından dolayı ülkemizde çok satan Cort markasının da geçmişte Ibanez için çalışan bir swing1üretici olduğu biliniyor. İnternet sitelerinde yazdığı kadarıyla SWING, 2 yılda Kore’nin en çok satan markası olmayı başarmış. Bugün sizler için Tuneful 4 model bas gitarı inceleyeceğim.

Bas gitarımız Jazz Bass ile Precision karışımı, modern bir gövde formuna sahip.  Swing’in TF serisi için ürettiği manyetik setinde bir single, bir humbucker ve aktif preampli devresi var. Humbucker’ın coil tap özelliği mevcut, yani bir anahtar yardımıyla single olarak da kullanılabiliyor. Aletin üzerindeki diğer kontroller ise şunlar: Volume, Balance, Bass Boost ve Treble (tiz) Boost. Balance potansı ile manyetikler arasındaki dengeyi ayarlayabiliyorsunuz. Tiz ve bas potlarında ampliyi distortiona sokacak kadar gain var. Yani her ikisini de çok açtığınızda seste bozulma yaratacak kadar artış elde edebilirsiniz. Ben aşağıdaki kayıtlarda hem bas hem de tiz ayarını ortada yani flat olarak kullandım.

Swing Tuneful 4‘te vintage, yani eski tarz burgular ve standart bir alt eşik mevcut. Üzerindeki etiketlerden D’Addario teller, ve GraphTech Nubone üst eşik bulunduğunu anlıyoruz. GraphTech, gitar ve bas için yedek parça üreten bir firma. Kompozit malzemelerden oluşan eşikler, saddle’lar ve diğer kaliteli malzemeleriyle sevdiğim bir ürün gamı var, GraphTech ürünlerine bir göz atmanızı tavsiye ederim. Bu arada unutmadan belirtelim, ürünle birlikte oldukça kaliteli olan orijinal kılıfı da geliyor.

Bu bas gitar, ağırlık olarak normal sınırlarda, ne çok ağır, ne de hafif. Dengesi biraz klavye yönünde, yani kucakta iken serbest bırakıldığında sapa doğru eğilmeye meyilli. Ancak bu durum, otururken ya da ayakta çalarken herhangi bir problem teşkil etmiyor.

Genel olarak temiz bir işçilikle karşı karşıyayız. Kullanılan malzemeler de oldukça kaliteli. Blues, rock, funk gibi pek çok tarz için kullanılabilir modern bir çalgı. Elimdeki gitar sunburst (güneş yanığı) renginde, boya ve cilayı çok beğendim. Aynı modelin beyaz, maple kaplamalı cherry burst ve honey burst renk seçenekleri de mevcut.

—————————————————————————————————————————————————-

Swing Tuneful 4 Bas Gitar‘a ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013. Diğer kayıt ekipmanları: AVID HD Native, AVID HD Omni, Pro Tools HD|10, eşik manyetiği ile…
—————————————————————————————————————————————————-

swing3Tel yükseliği biraz fazlaydı. Yanında verilen alyan anahtarla alt eşikten telleri biraz düşürdüğümde sol telinde bir çarpma peydahlandı. Telleri tekrar eski yüksekliğine çıkarıp bu şekilde devam ettim. Daha düşük tel seviyesi olan baslar çalmış olmama rağmen buna alışmam fazla uzun sürmedi.

Biri ampli mikrofonlayarak, diğeri ses kartına direkt girerek kayıt aldım. Eşik pozisyonda humbucker sound’unu sevdiğim için kayıtlarda bunu kullandım. Ampli üzerinden bir miktar mid azalttım. Pro Tools’ta da yaklaşık 120 Hz civarında bir kaç dB (desibel) boost yaptım ve 300 Hz civarında bir kaç dB kestim. Elde ettiğim tonlar oldukça tatmin ediciydi. Oldukça kuvvetli alt frekansların yanı sıra parlak ve ısırgan tonlar verdiği için; herhalde DI kayıdı, ampli ile aldığım kayıda tercih ederim.  Gerçi daha fazla alan doldurması gereken bir mikste, daha hacimli olduğu için, low mid karakterli olan ampli kayıdı da tek başına tercih edilebilir ya da mikste DI ile birlikte kullanılabilir.

Unutmadan not düşeyim. Bu kayıtlarda kullandığım Carlsbro Bass 112 model bas amplisi daha önce incelemiştim. Makaleme ve örnek kayıtlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
—————————————————————————————————————————————————-
Swing Tuneful 4 Bas Gitar’a ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013. Diğer kayıt ekipmanları: AVID HD Native, AVID HD Omni, Pro Tools HD|10, AKG D112, Carlsbro Bass 112, eşik manyetiği ile…
—————————————————————————————————————————————————-

Sevdiklerimswing2

  • Fiyatına göre kalitesi
  • Geniş ton seçenekleri sunabilmesi

Sevmediklerim

  • Tel yüksekliği biraz daha düşük olabilirdi.

Son Sözüm
Uygun fiyatıyla, eli yüzü düzgün, orta seviye bir bas gitar. Geniş ton paleti ile pek çok farklı müzik tarzında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ortalamanın altında bir basa razı olmak istemiyorsanız, ama aynı zamanda Fender ve benzeri markalar için bütçeniz yeterli değilse Swing Tuneful 4 iyi bir seçim olabilir.

Puanlama
Çalınabilirlik: 3
Ton: 4
Malzeme ve İşçilik: 4
Fiyat: 4

(en yüksek puan 5′tir)

Bora USLUSOY

Bu yazı Bas, En Yeniler kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.