Prodipe TT1 Pro Lanen Dinamik Mikrofon

Prodipe uygun fiyatlı müzik prodüksiyon ekipmanları üreten bir Fransız firması. Kendilerine ‘Karşı konulamayan ses cihazları markası’ diyorlar ve profesyonel kaliteyi herkese ulaştırdıkları iddiasındalar. Doğru söze ne denir? IMG_2584

Bugünkü incelememize konu olan ürün Prodipe TT1 Pro Lanen dinamik mikrofon, Çin üretimi. Oldukça uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. Üretici tarafından çekilmiş çok iddialı tanıtım videoları mevcut. Mydukkan’ın özel stoğunda da bulunan bu mikrofonu test etmek şart oldu.

Gövdesi, popüler vokal mikrofonu Shure SM58 ile neredeyse aynı büyüklükte olan TT1’in baş kısmı ondan biraz daha irice. Küçük boy mikrofon tutuculara sığmıyor, bilenler bilir AKG C1000S’ler gibi daha geniş bir ‘ay’ kullanılması gerekiyor. Merak etmeyiniz kutudan orijinal mikrofon tutucu çıkıyor. Gövde kısmı süet benzeri ama aynı zamanda sert olan bir malzeme ile kaplanmış. Petrol bazlı bir plastik türevi olduğunu tahmin ettiğim bu malzemeye son zamanlarda bazı akustik gitarların burgularında rastlıyorum. Kaliteli bir görünüm ve hissiyat veriyor.


Prodipe TT1 Pro Lanen dinamik mikrofona ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013 Diğer kayıt ekipmanları: AVID HD Native, AVID HD Omni, Pro Tools HD|10
—————————————————————————————————————————————————-

Prodipe maliyetleri azaltmak için ambalajdan kısmış. Ama şikayetçi değiliz. Sağlam olduktan sonra kullanılan kartonun, üstündeki baskının ve diğer malzemelerin bir önemi yok. Bahsettiğim gibi küçük ve sade bir kutunun içinden mikrofonla birlikte bir adet bez kılıf, mikrofon tutacağı ve garanti belgesi çıkıyor. Kullanma kılavuzu mevcut değil. Kutunun üzerinde belirtildiğine göre Prodipe TT1 Pro Lanen 50 Hz ila 15000 Hz aralığındaki sesleri kaydedebiliyor.

Ambalajı açıp yüzümüze doğru yaklaştırdığınızda yoğun bir  plastik kokusu duyuyorsunuz, eğer gittiyseniz otomobil lastikçisinde aldığınıza benzer bir kokudan bahsediyorum. Fazla kafaya takmamak lazım, önemli olan kokusu değil sesi!

Prodipe.ProdipeTT1ProLanen18978

Prodipe kendi hazırladığı tanıtım videosunda elektrik gitar ve davul kayıtlarında TT1 Pro Lannen‘ı endüstri standardı olmuş bir mikrofon olan Shure SM57 ile kıyaslıyordu. Ben de ilk olarak bu iki mikrofonu karşılaştırmak istedim. Aşağıda dinleyeceğiniz elektro gitar kayıdında sinyal zincirinde hiçbir değişiklik yapmadan her iki mikrofonu da hoparlör kabininin önünde tam tamına aynı noktaya yerleştirerek (mezuroyla ölçtüm) kayıt yaptım. Bugünkü kurla 100 TL’den daha ucuz bir mikrofon olan TT1’in ülkemizde 560 TL’ye satılan Shure SM57 (bazı ithalatçı firmalar ürün satış fiyatlarını gözden geçirse iyi olacak!) ile neredeyse aynı sesi kaydedebildiğini fark etmek şaşırtıcı idi. TT1 SM57’ye göre birkaç dB daha yüksek kayıt alıyor ancak fark neredeyse gözardı edilebilecek kadar küçük. Prodipe’ın alt-orta frekansları (300-400 Hz civarı) bir kaç desibel daha yüksek kaydettiğini gözlemledim. Prodipe ile kaydettiğim elektrik gitar oldukça canlı, dolgun ve parlak idi. Gitar kayıt edenlerin dikkatine… Prodipe elektrik gitar amfisi için rahatlıkla albüm kayıtlarında kullanılabilecek kalitede bir mikrofon. Hemen ardından insan sesini nasıl kaydettiğini gözlemleyebilmek amacıyla bir konuşma kayıdı yaptık. Testin sonunda sizlerinde aşağıda vermiş olduğum kayıtta duyabileceğiniz gibi oldukça dengeli, parlak ve iyi bir kayıt alabildim.

Prodipe TT1 Pro Lanen dinamik mikrofona ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013  Diğer kayıt ekipmanları: AVID HD Native, AVID HD Omni, Pro Tools HD|10, Marshall TSL100 JCM2000 Kafa Ampli, Marshall 1922 Kabin, Yamaha AES 920 Elektrik Gitar
—————————————————————————————————————————————————-

SONUÇ MICRO+PRODIPE+TT+1+PRO-118978

Sevdiklerim:

  • Elektrik gitar, vurmalı çalgılar ve vokalde çok iyi sonuç veriyor
  • Fiyatına göre ses kalitesi inanılır gibi değil

Sevmediklerim:

  • Kokusu!

Son Sözüm: Beni bilen bilir, ürün incelemesi yaparken acımam, lafımı esirgemem. Ama bu sefer acaip bir durumla karşı karşıyayız. Evinde elektro gitar kaydedenler, vokal için condenser yerine dinamik mikrofon tercih edenler, davul ve perküsyon için ucuz ve kaliteli mikrofon arayanlar 36 Euro olan fiyatıyla resmen bunu almayanı dövüyorlar!

Puanlama
Ses Kalitesi: 5
Malzeme ve İşçilik: 4
Fiyat: 6 (!)
(en yüksek puan 5′tir)

Bu yazı Donanım, En Yeniler, Mikrofon, Müzik Prodüksiyonu kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.