Parker PDF30

Sıradışı gövde ve sap tasarımının yanı sıra piezo manyetikleriyle hem elektrik hem de elektro akustik soundu tek bir çalgıda birleştiren Parker gitarları her zaman dikkatimi çekmiştir. Esas Parker FLY modeliyle ünlü olan bu markanın Endonezya yapımı, uygun fiyatlı PDF30 modelini sizler için inceleyeceğim.

Gövde tasarımında hem Strat hem de Les Paul’den izler taşıyan Parker PDF30‘un ergonomisi oldukça iyi. Oturarak çalmak biraz alışma gerektiriyor. Ama ayakta gerçekten de çok rahat. Hafifliği de göz önüne alındığında (benim gibi orta yaşlı biri için bu da önemli bir faktör) ayakta çalarken varlığını unutabileceğiniz kadar rahat bir gitar. Oturarak çalındığında sap, alışkın olduğunuzdan biraz daha solda ve yukarıda duruyor. İki adet humbucker manyetik ve sabit köprü Gibson ekolü bir tasarıma ve sound’a işaret ediyor. Gövdenin arkasından takılan tellerin sustain’i IMG_2432-001arttırdığı söylenir. Bir volüm, bir ton ve üç pozisyonlu manyetik seçici standart olarak bulunuyor. Gövdenin arkasındaki elektronik kompartımanın kapağı öylesine büyüktü ki merak edip açtım (bakınız aşağıdaki foto). İçeride standart aksamdan başka bir şey yoktu. Bir üst model olan PDF35’te olan piezo manyetik sistemine ait elektronik aksam için böyle büyük bir oyuğa ihtiyaç duyuluyordur muhtemelen. İmalat zincirinde her iki model de aynı kalıptan çıkıyor olsa gerek. Aynı gitarın güzel bir beyaz rengi de mevcut, bilginiz olsun.

Gitarın sapı kolay tarif edemeyeceğim kadar rahat. Modern bir hissiyatı var. İnce ama çok ince değil, ele oturacak kalınlıkta ama çok kalın değil. Akçaağaçtan yapılmış sapın üzerindeki gül ağacı tuşede perde işaretçileri yer almıyor. Sapın yan-üst profilinde küçük noktalar mevcut. Nispeten küçük olan perdelerin işçiliği çok iyi. Parker gitarları internet sitesindeki iddiasını doğruluyor. Bu fiyat aralığındaki pek çok gitarda karşılaşacağınız sap sorunlarından hiçbiri mevcut değil. Parker PDF30’un sapında hiçbir çarpma, bızlama, koma mevcut değil. 12. perdede kalın E’de tel yüksekliği 1,5 mm civarında; ki bu oldukça kolay bir çalıma işaret ediyor. Gitarın üzerinde 09 kalınlıkta D’Addario teller bulunuyor. Parker’ın kendi tasarımı olduğunu tahmin ettiğim manyetikler ve burgular oldukça iyi. Gitarın kafası ise Parker’ın farkedilmemesi imkansız olan özgün tasarımını taşıyor. Bilmeyenler için onun da arka profilden bir fotoğrafını çektim.
Parker PDF30 Elektrik Gitar’a ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013. Diğer kayıt ekipmanları: AVID HD Native, AVID HD Omni, Pro Tools HD|10, Marshall TSL100 JCM2000 Kafa Ampli, Marshall 1922 Kabin, Shure SM57 (soldaki ritm), Neumann TLM102 (sağdaki ritm ve solo), manyetik seçici eşik pozisyonunda
———————–———————–———————–—————————————–———————–—–————

Gitar hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan ampliye taktım ve çaldım. Oldukça başarılı bir Les Paul tonu IMG_2439-001alınca gövde ağacının ne olduğunu merak etmeye başladım. Çok hafif olduğu için maun olabileceğine ihtimal vermedim. İnternetten yaptığım araştırmanın sonrasında maun ağacından imal edilmiş olan bu gitarın 375$ dolar olan fiyatını da duyunca gerçekten çok şaşırdım. Eşik manyetikten tipik Slash tonları yakalamak mümkün. Manyetik seçici orta ve sap pozisyonundayken de yine alışıldık Les Paul tonları zahmetsizce yakalanıyor. Clean tonda Paradise City veya Knockin’ On Heaven’s Door çalmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Kendi kulağınızla karar verebilmeniz için hem temiz hem de kirli tonla iki adet kayıt yaptım. Kirli tonları kullandığım kayıttaki tüm kanalları köprü manyetiğiyle temiz kayıttakileri ise orta pozisyonda çaldım.

SONUÇ

Sevdiklerim: IMG_2446-001IMG_2456-001

  • Fiyatına göre tonu ve kalitesi
  • Hafifiliği ve ergonomisi

Sevmediklerim:

  • Biraz daha büyük perde tercih ederdim

Son Sözüm: Uygun fiyata süper bir Les Paul tonu isteyenler veya standart tasarımlardan bıkmış yenilikçi bir şeyler arayanlar veya çok hafif ve rahat bir elektrik gitar arayanlar için…

Puanlama
Çalınabilirlik: 4
Ton: 4
Malzeme ve İşçilik: 4,5
Fiyat: 5
(en yüksek puan 5′tir)

Bora USLUSOY
Parker PDF30 Elektrik Gitar’a ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013. Diğer kayıt ekipmanları: AVID HD Native, AVID HD Omni, Pro Tools HD|10, Marshall TSL100 JCM2000 Kafa Ampli, Marshall 1922 Kabin, Neumann TLM102, manyetik seçici orta pozisyonunda
———————–———————–———————–—————————————–———————–—–————

Bu yazı En Yeniler, Enstrüman, Gitar kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.