WALDEN D710E-M1A Akustik Gitar

Bugün sadece akustik gitar üreten Walden firmasının D710E-M1A modeliyle karşınızdayım. Walden’in internet sitesini inceledim. Oldukça titiz ve işi bilen adamlara benziyorlar. Kullandıkları ağaçlar, boya ve cila çeşitleri, konstrüksiyon metodları ile her yönden titiz adamlar oldukları belli oluyor.

Özellikleri:
Dreadnought gövdeli (akustik gitar gövde formları ile ilgili olarak şu yazımı inceleyebilirsiniz) Walden D710E-M1A 0.012 kalınlığında olduğunu tahmin ettiğim D’Addario teller ile geliyor. Ayrıca üzerinde;  orta ve üst frekans cevabını arttırıp, alt frekansları canlandırdığı ve üst armonikleri zenginleştirdiği iddia edilen ünlü yedek parça üreticisi GraphTech‘in Fossalite serisinden alt ve üst eşik yer alıyor. GraphTech eşikten mi yoksa gitarın diğer özelliklerinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum;  ama altları çok kuvvetli bir gitar bu. Buyrunuz devam edelim.

Altın görünümlü burguların kulak kısımları kadifemsi bir maddeden yapılmış. Çok şık ve pahalı hissi veriyor. Geçtiğimiz aylarda incelediğim Cort Mr710F‘te de kulaklıklarda aynı malzeme kullanılmıştı. Yeni trend bu herhalde.

Perde işçiliği tüm gitarın diğer kısımlarında olduğu gibi kaliteli. Herhangi bir çarpma, bızlama, cızlama mevcut IMG_2311-001değil. Gitarın tel yüksekliği kalın E telinde 12. perdede 2.30 mm, ki bu akustik gitar için iyi bir değer. Teller klavyeye ne kadar yakın olursa çalınabilirlik o kadar artıyor, bilirsiniz. Ancak aynı zamanda tondan kaybediyorsunuz, aklınızdan çıkarmayın. Elektrik, akustik ya da klasik olsun farketmez, tüm gitarlarda tel yüksekliğini ayarlarken çalınabilirlikle ton arasında bir denge kurmak gerekiyor. Çünkü birini iyileştirirken diğerini bozmuş oluyorsunuz.

Küçük ama nispeten yüksek perde demirleri var. Tuşun üzerinde küçük nokta şeklindeki sedef perde işaretçileri gitarın geneline yansımış olan kibar ve kaliteli görüntüyü pekiştiriyor. Gövdede (hem arkada, hem de önde) plastik binding var, sapta mevcut değil. Ayrıca ses deliğinin üzerindeki sedef desenler çok şık.

Sap kalınlığı orta seviye, arka formu ise hafif yuvarlak. Ön kapak ladin, arka kapak, yanlar ve tuşe (klavye) pelesenk  (rosewood) ağacı. Sapta ise maun kullanılmış. Çin malı olmasına rağmen çok kaliteli bir gitar.  Ah bir de benim gibi solo atanlar için cutaway olsaydı tadından yenmezdi!

WALDEN D710E-M1A elektro-akustik gitara ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013
Diğer kayıt ekipmanları: AVID HD Native, AVID HD Omni, Pro Tools HD10, MXL 603S
—————————————————————————————————————————————————–
Ses deliğinin üzerinde L.R. Baggs marka M1 Active manyetik mevcut. Bu manyetiğin mıknatıs başları ayarlanabiliyor. Çok iddialı bir ürün. Sadece bu gitara değil tüm akustiklere takılabiliyor. Gitarla birlikte manyetiğin de kısa ama detaylı kullanma kılavuzu, yedek pili, montaj aparatları ve alyan anahtarı geliyor. Tüm Walden D710E-M1A’lar L.R. Baggs preamplisi monte edilmiş halde geliyor.

Bir düşünceye göre akustik gitarın üzerine yerleştirilen preampli ve jak girişi yüzünden gitarın yanlarında açılan delikler sese olumsuz etki ediyor. IMG_2326-002Bu yüzden bu gitarın üzerinde alıştığımız türden bir preamp mevcut değil. (Walden’deki adamlar ‘purist’.) Manyetiğin üzerinde minik bir volume ayarı var.  Jak girişi ise askı butonunun içine yerleştirilmiş. Bu sayede gitar gövdesinde daha az delik açılmış. DI sesinde (jak çıkışından direk alınan gitar sinyali) L.R Baggs çok iddialı. Bu şekilde alınan ton diğer gitarlarda duyduklarıma kıyasla iyi denebilir. Ama ben bayılmadım. Çünkü akustik gitarda her zaman mikrofonlama taraftarıyım. Acelem varsa DI kayıda evet ama onun dışında her zaman iki adet küçük diyaframlı kondenser mikrofonla stereo olarak kaydedilmiş akustik gitar tonunun hastasıyım.


WALDEN D710E-M1A elektro-akustik gitara ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013
Diğer kayıt ekipmanları: AVID HD Native, AVID HD Omni, Pro Tools HD10
—————————————————————————————————————————————————–

Ton:
Alt frekanslar (yani baslar) ile düşük midler (alt orta frekanslar) oldukça kuvvetli. Yerli yerinde. Pek çok ucuz gitarda zayıf olan bu bölge Walden D710E-M1A’de çok sağlam. Doygun ve güçlü, gür bir sesi var. Pırıl pırıl tizleri mevcut. Gitarın sesi çok dengeli ve gayet güzel bir sustain’i var. Akorlar ve tek notalar dolu dolu geliyor. Üzülerek bildiriyorum ki, bu gitar bendeki Cort NTL CE Custom’ın ağzını burnunu kırıyor. Benim gitar şu an üretilmiyor ama NTL serisinin en üst modeli idi. Vay be!

Gitarın tonları hakkında daha fazla laf ebeliği yapmayacağım. Sizin için kayıtlar yaptım. Buyrunuz, dinleyiniz. Gitarın sesi hakkında en iyi kanaati duyarak oluşturabilirsiniz.

SONUÇ IMG_2309-001

Sevdiklerim:

  • Çok iyi tonu var
  • Fiyat/Kalite oranı çok iyi
  • Malzeme ve işçiliği çok başarılı

Sevmediklerim:

  • Yok

Son Sözüm: Tüm malzemeleri birinci sınıf ama fiyatı birinci sınıf olmayan evladiyelik bir akustik gitar. Canlıda veya stüdyoda her türlü işin altından kalkabilecek kalitede. Almışken bir kere alırım diyenler için.

Puanlama
Çalınabilirlik: 3,5
Ton: 4,5
Malzeme ve İşçilik: 5
Fiyat: 5
(en yüksek puan 5′tir)

Bora USLUSOY

Bu yazı En Yeniler, Enstrüman, Gitar kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.