Ve Pro Tools 11 geliyooor!

Endüstri lideri müzik yapım ve ses kayıt yazılımı Pro Tools’un 11. versiyonunun 28 Mayıs’ta çıkacağı duyuruldu. 7 Nisan veya sonrasında Pro Tools 1o’u satın alanlar Pro Tools 11 ‘e ücretsiz olarak terfi edebilecekler.

64 bit mimari ile çok daha verimli çalışan ses motoru (audio engine) ile en karmaşık müzik ve post-prodüksiyon projelerinin üstesinden gelebilirsiniz. Aynı donanım ile Pro Tools 10’a kıyasla daha fazla işlemci gücü elde etmek mümkün. Bu da, zorlanmadan, daha fazla sanal enstruman ve efekt plug-in’leriyle çalışabileceğiniz anlamına geliyor. Aynı zamanda plug-in kullanımından fedakarlık etmeye gerek olmadan kayıt sırasında çok düşük gecikme süreleriyle çalışmak mümkün olacak.

ProTools11_bouncePro Tools kullanıcıları tarafından en çok istenen özelliklerden biri de offline bounce özelliğiydi. Yani dışarı aktarım hızının projenin toplam süresinden kısa olması. Daha önceden Pro Tools sadece real-time bounce yapabiliyordu. Yani export alırken eş zamanlı olarak projenin sonuna dek çaldırmanız gerekiyordu. İş akışını kesinlikle hızlandıracak bir özellik.

Sadece HD versiyonunda gelen bir yenilik ise mikser ekranında daha fazla metering seçeneği… 12 adet: Peak, Digital PPM, VU, BBC, Nordic, RMS, K-12, K-14, K20, A-Linear, EBU & DIN.

Avid’in video prodüksiyon yazılımı olan Media Composer ile aynı özelliklere sahip bir video motoru Pro Tools 11’e entegre edilmiş. Bu sayede kullanıcılar her ProTools11_videohangi bir kodlamaya gerek kalmadan Pro Tools’a HD kalitesinde videolar aktarıp, video editleyebilecekler.

Pro Tools 11’i satın alanlar aynı zamanda 10 lisansına da sahip olacaklar. Aynı sabit sürücüye hem 10 hem de 11. versiyonlar aynı anda kurulabilecekler.

PT11 çıkar çıkmaz sizler için detaylı bir inceleme yazısı hazırlayacağım. Takipte kalın!

Bora USLUSOY

Bu yazı En Yeniler, Müzik Prodüksiyonu, Pro Tools, Yazılım kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.