Jay Turser JT-LT Elektrik Gitar & Laney LG12 Ampli

Bugün sizlere yeni başlayanlar için uygun olabilecek bir elektrik gitar ve ampli seti hakkında inceleme yazısı hazırladım. Bu seti ben oluşturdum, birlikte almak zorunda değilsiniz. İsterseniz tek başına gitarı veya ampliyi alabilirsiniz.

JAY TURSER JT-LT
Bir süredir adını duyduğum ancak çalma fırsatı bulamadığım Jay Turser markasının JT-LT modeli giriş seviyesi bir Telecaster replikası. Aynı markanın Strat’larına da şöyle bir göz attım. Onlara göre elimdeki bu Tele ağırlık olarak daha hafif bir gitar.  Gövde ağacı hakkında internet sitesinde herhangi bir bilgiye ulaşamadım, masif gövde diyip geçmişler. Üzeri boyalı olduğu için desen veya gözeneklerinden tahmin etme imkanı da bulunmuyor.  Akçaağaç (maple) bir sapın üzerinde gül ağacı (rosewood) tuş yer almakta. Burguları oldukça kaliteli, belki de gitarın üzerindeki en iyi aksam bunlar. Bunun dışında tüm Telecaster’larda mevcut olan aksamı görüyoruz: beyaz plastik pick-guard (pena-koruyucu), sabit köprü, iki adet tekli (single coil) manyetik, bir volüm, bir ton kontrolü ve üç yollu manyetik seçici anahtar. Sapın arka profili daha çok ‘V’ gibi geldi bana, oldukça rahat ve ele oturuyor. Mandallara bağlanmış küçük etiketten anladığımız kadarıyla gitarın üzerinde 09 kalınlığında D’Addario tel bulunuyor. Bu da hoş bir detay, zira D’Addario en iyi tel markalarından biri. Jay Turser JT-LT elektrik gitar ve Laney LG12 ampliye ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013
Diğer kayıt ekipmanları: Digidesign HD|2, Pro Tools HD10, Lynx Aurora 8, TL Audio 5051, Shure SM57
———————————————————————————————————————–

Jay Turser JT-LT, tipik ısırgan telecaster tonlarını başarıyla üretebiliyor. Tekli manyetikler, hacimli köprünün de etkisiyle keskin, metalik ve parlak tonlar üretiyor. Bu yüzden gerek temiz gerekse kirli tonlarda köprü manyetiğini neredeyse hiç kullanmadım. Kayıtlardan da duyacağınız gibi manyetik seçiminde hep orta pozisyonu ya da sap tarafını tercih ettim. Bu pozisyonlarda cruch sound’larla elde ettiğim vintage blues-rock tonları keyifliydi. Adama zorla Hendrix çaldıyor! Gitarı stüdyomdaki Carlsbro TC15H lambalı ampliyle bağladığımda pırıl pırıl clean tonlar elde ettim ve bugüne kadar Telecaster tipi gitarlara yeterli ilgiyi göstermemiş olduğumu fark ettim. Jay Turser JT-LT ve Laney LG12

Tele’lerde single cutaway olması, sanılanın aksine üst perdelere erişimi zorlaştırmıyor. Ayakta veya oturarak çalarken oldukça dengeli bir gitar. Single coil manyetiklerin çıkış gücü humbucker’larla kıyaslandığında doğal olarak daha düşük. Metal tonlarının peşinde olanlar başka tarafa baksın. Bu gitarlar pop, rock, funk, blues, country gibi tarzları çalabilirsiniz. Telecaster kullanan ünlüleri düşününce ilk aklıma gelenler Keith Richards (Rolling Stones), Bruce Springsteen, Albert Collins, Nejat Yavaşoğulları, Mike Stern, Andy Summers ve liste uzar.

LANEY LG12
İngiliz Laney markasının ‘ilk ampli’ serisi olan LG’lerin 12’si ile birlikteyiz. Laney kalitesini bu küçücük ampliye bile yansıtmış, plastik kaplama ve deri görünümlü tutacak oldukça şık duruyor. 12 vat güce sahip bu ampli kasasında 6,5 inçlik bir hoparlör barındırıyor. Özellikle çocuklar veya gençler için uygun olabilecek küçük, hafif, kolay taşınabilir ve sessizce çalışabileceğiniz bir ampli. Hoparlörü oldukça küçük olmasına rağmen temiz tonlarda tatmin edici sesler yakalayabilirsiniz. Kontrol panelinin en solunda yer alan küçük bir düğmeyeyle devreye sokabildiğiniz distortion tonları ise haliyle biraz zayıf kalıyor. Drive potansı saat 2’yi geçtiğinde dip gürültüsü artmaya başlıyor. Bunda single coil manyetiklere sahip gitarımızın da kabahati var tabi, eğer bilmiyorsanız, humbucker manyetikler distortion’lu tonlarda daha sessiz çalışıyor. Bu ampliyi kullanarak yaptığım ‘kirli’ kayıtta da duyabileceğiniz gibi distoritonu saat 01.00 pozisyonuna getirdiğinizde lo-fi diyebileceğimiz kırçıllı, ısırgan fuzz tonları çıkıyor, benim hoşuma gitti, nitekim sizin için kaydettim. Jay Turser JT-LT elektrik gitar ve Laney LG12 ampliye ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013
Diğer kayıt ekipmanları: Digidesign HD|2, Pro Tools HD10, Lynx Aurora 8, TL Audio 5051, Shure SM57
———————————————————————————————————————–

Jay Turser JT-LTAmplinin diğer kontrollerine baktığımızda beklendiği gibi Bas, Mid, Treble ve Volume ayarlarını görüyoruz. Ayrıca bir CD player veya benzeri harici bir kaynağı bağlayabilmeniz için Line In girişi ve sessiz çalışma için kulaklık çıkışı mevcut. Zaman zaman öğrencilerimden kulaklıkla çalışırken metronomu duyamama sorununu dile getiriyorlar. Metronomun çıkışını bu amplideki gibi Line In girişine bağlayarak kulaklıktan hem gitarı hem de metronomu duyabilirsiniz.

Sevdiklerim:

  • Hem amplinin hem de gitarın fiyatı çok uygun
  • Jay Turser JT-LT‘nin parlak, pırıl pırıl temiz tonları
  • Laney LG12’deki ‘old school’ kranç tonlar ve hafif olması


SevmediklerimJay Turser headstock

  • Jay Turser JT-LT‘deki işçilik ve malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi
  • Gitarın alt eşik tasarımını beğenmedim, saddle’ları ayarlarken aniden bir takım bızırtılar ve cızırtılar peydahlandı, gidermek için biraz uğraşmam gerekti.
  • Laney LG12’nin 6,5 inç bir gitar hoparlörü için çok küçük, ampliye tiz bir karakter veriyor
  • Amplinin distoriton’lu tonları zayıf, fazla açıldığında dip gürültüsü çok artıyor

Son Sözüm: Bütçesi kısıtlı olanlar için uygun bir set olabilir. Laney LG12 ampli çocuklar için ideal, ucuz, hafif ve düşük vatajlı.  Strat’ı Les Paul’ü olup da bir ‘Tele alamadık’ diye dövüneneler varsa Jay Turser JT-LT alınabilir.  Ama ilk gitar olarak bu fiyat aralığında çok rekabet var. Jay Turser’ın işi zor.

Bora USLUSOY

Bu yazı Ampli, Ekipman, En Yeniler, Enstrüman, Gitar kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.