IK Multimedia iRig

irig-closeup-croppedSon zamanlarda iPhone ve iPad ile müzik yapmak için üretilen aksesuarların sayısı arttı. Ancak bu tür cihazların ilki IK Multimedia’nın iRig‘i idi. Bir kaç yıl önce Facebook sayfalarından merak uyandırıcı bir reklam kampanyasıyla lanse ettikleri bu ürün büyük yankı uyandırdı. Ardından taklitleri birbirini izledi. Bugün sizler için cep telefonu ile gitar/bas çalmanıza izin veren iRig’i inceleyeceğim. Son dönemlerin popüler deyimiyle ‘bir zamanlar rüyaydı, artık gerçek oldu!’

iRig yaklaşık 7 cm uzunluğunda, 2 cm çapında silindir şeklinde, bir ucunda iOS cihazınızın (iPhone, iPad ya da iPod Touch) kulaklık/mikrofon girişine bağlayacağınız bir stereo mini jak bulunan bir cihaz. iRig’in bir ucuna gitarınızı diğer ucuna da kulaklığınızı bağlayabiliyorsunuz. Uygun adaptör veya büyütücü uç ile iRig’i bir miksere, gitar amplisine ya da herhangi bir ses sistemine bağlayabilirsiniz. Bir müzisyen olarak set-up’ını yanında taşımak, dağda/bayırda/seyahatte/acil durumda çıkarıp çalmak çok iyi bir olay!

IK Multimedia iRig’e ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013  Diğer kayıt ekipmanları: AVID HD Native, AVID HD Omni, Pro Tools HD|10, AmpliTube iOS FREE, iPhone 4, Gibson Les Paul Junior, DiMarzio Fred ve Paf Pro manyetikler (Davullar da AmpliTube’dan alınmıştır)
—————————————————————————————————————————————————-

iRig ile birlikte ücretsiz olarak AmpliTube FREE iOS uygulaması geliyor. AmpliTube’un ücretli versiyonunda aynı anda dört taneye kadar kullanabildiğiniz envayi çeşit efekt pedalı, çeşitli ampli ve kabin simülatörleri ve mikrofon modellemeleri var. Ücretsiz versiyonunda ise bir adet pedal ve bir adet Marshall ampli simülasyonu mevcut. Elektrik gitar/bas için tuner ve metronom da unutulmamış. AmpliTube‘un mobil cihazlar için olan versiyonu da stüdyomda hergün kullandığım masaüstü bilgisayarlar için olan sürümü kadar başarılı. Oldukça gerçekçi simülasyonlar ve çok başarılı gitar tonları elinizin altında. Yine AmpliTube Free’ye entegre olarak gelen kayıt uygulamasıyla davul ritmiyle birlikte tek kanal kayıt da yapabiliyor ve ücretli versiyonda wav ya da mp3 olarak export alabiliyorsunuz. Süper! Yine ücretli versiyonda kanal sayınız 4’e kadar çıkıyor.

my-iRigAmp sekmesinde Gain, Bass, Mid, Treble, Presence, Reverb ve Volume gibi standart kontrolleri olan ve ayarlamaları cihazın dokunmatik ekranı üzerinden parmakla yapabildiğiniz bir amplifikatör ara yüzü ile karşılaşıyorsunuz. Alttaki 4×12 hoparlör bölümünün üzerine tıklayarak AmpliTube’un ücretsiz versiyonunda yer alan iki adet mikrofon arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Mikrofonlardan birinin Shure SM57 diğerinin ise geniş diyaframlı bir kondenser (muhtemelen Neumann U87) olduğunu anlayabiliyorsunuz. Mevcut Marshall amplinin, delay ve noise gate pedalının yanına isterseniz ücrete tabi diğer simülasyonları satın alabilirsiniz, onlarca seçenek çıkıyor karşınıza. Ya da tek tek ekipman toplamak yerine bugünkü kurla App Store’da 35 TL’ye karşıma çıkan AmpliTube’un tam sürümünü alıp tüm diğer alternatiflerin kilidini açabilirsiniz.

IK Multimedia iRig’e ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013  Diğer kayıt ekipmanları: AVID HD Native, AVID HD Omni, Pro Tools HD|10, AmpliTube iOS FREE, iPhone 4, Gibson Les Paul Junior, DiMarzio Fred ve Paf Pro manyetikler
—————————————————————————————————————————————————-

AmpliTube Free’nin drums sekmesinde ise, üzerine çalabileceğiniz ritmler bulunan bir davul makinesi mevcut. İsteğe bağlı olarak elinizdeki Rock ritminin Intro, A ya da B bölümü gibi yerlerini çaldırıp üstüne takılabilirsiniz, hatta bunu kaydedebilirsiniz. Eğer isterseniz farklı tarzlardaki ritm paketlerini alarak alt yapı bankanızı güçlendirebilirsiniz. Sizin için yaptığım kayıtta ben de bu ritmi kullandım.

iOS cihazını sahneye taşıyıp canlı performanslarda kullanmak isteyenler için pek çok aksesuar ve aparat mevcut. Bunlar arasından en kullanışlıları iPhone ve iPad’i bir mikrofon sehpasına iliştirmeye yarayan aparat ve tonları değiştirmek için kullanabileceğiniz blutooth özellikli bir ayak pedalı olan iRig BlueBoard.ipad-irig-cropped

Küçük bir tiyo… iPhone kulaklıklarının ucu üç çizgilidir. Çizgilerden ikisi stereo çıkış, üçüncüsü ise mono çıkış içindir. Yeni nesil MacBook’larda da benzer bağlantı kullanıldığı için eğer destekliyorsa Apple bilgisayarınızda iRig’i harici bir ses kartı olarak kullanabilir iPhone’dan çok daha fazla işlemci gücüne sahip makinenizin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

iRig’i AmpliTube dışındaki iOS uygulamalarıyla da çalıştırabilirsiniz. Mesela ben App Store’dan ücretsiz olarak indirdiğim AmpKit adlı app ile kullandım ve zımba gibi tonlar çıktı.

 

Sonuç
Gelecek geldi! Cebinizdeki telefona gitar bağlayıp deli gibi tonlar çıkarmak mümkün. Kendinizi şımartın, Apple mobil cihazlarından birini kullanıyorsanız ve gitar/bas çalıyorsanız bu size lazım…

Sevdiklerim

  • Zekice bir buluş (yeminle aklıma gelmişti 🙂
  • Yazılım desteği
  • Ampli, efekt modellemeleri satın alarak set-up’ı geliştirme imkanı
  • Hem gitar hem de bas için kullanıbilmesi
  • IK Multimedia tarafından değil başka firmalar tarafından üretilmiş iOS yazılımlarıyla da çalışması
  • Yeni nesil Mac laptoplarıda ses kartı olarak kullanılabilmesi
  • Mobil cihazı sadece ampli simülatörüne değil aynı zamanda çok kanallı bir kayıt cihazına dönüştürüyor olması

Sevmediklerim

  • AmpliTube Free versiyonda bir kaç tane daha ampli ve pedal modeli olsaydı

Puanlama
Kullanım Kolaylığı: 4
Ses Kalitesi: 4
Malzeme ve İşçilik: 4,5
Fiyat: 5
(en yüksek puan 5′tir)

Bora USLUSOY

Bu yazı Diğer Müzik Prodüksiyon Ekipmanları, En Yeniler kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.