JOYO Ultimate Drive / Hot Plexi / Sweet Baby Pedalları

Pedal çılgınlığı her yeri sarmış durumda. Bir yandan prosesörler teknolojinin sınırlarını zorlayıp ampli modellemenin dibine vururken diğer yandan safkan analog tonların peşinde olanlar bir pedaldan bir diğerine koşuyorlar. Pek çok marka bu pazardan pay kapmak için yarışıyor, birbiri ardına yeni modeller piyasaya sürüyorlar.

Bugün incelemek için elimde olan ürünler Çin’deki diğer rakiplerine göre kurumsallaşmayı bir nebze başarmış olan JOYO. Metronomdan, gitar pedallarına, amplifikatörden kablo ve benzeri aksesuarlara kadar geniş bir yelpazede üretim yapan bu markanın Ultimate Drive, Hot Plexi ve Sweet Baby pedallarını sizlere tanıtacağım.

Genel Özellikler
joyo-triplet
Joyo pedalları hafif ama sağlam bir metal malzemeden üretilmiş, nispeten küçük boyutlarda (6x11x3 cm) genel olarak Vintage bir düş görünüşe sahipler. Pedalların kasasının üzerindeki şık ve mat boya, plastik beyaz potans başları ve metalik açma kapama anahtarı ile birinci sınıf malzemeler ve kaliteli işçiliğe sahip.  Açma/Kapama anahtarının hemen solundaki kırmızı led lamba pedalın devrede olup olmadığını gösteriyor.  Hot Plexi ile Sweet Baby True Bypass özelliğine sahip, Ultimate Drive‘da ise böyle bir ibare bulunmuyor. Pedalları hem 9 voltluk  pil hem de adaptörle kullanabilirsiniz. Pil demişken, Ultimate Drive’da arka panelde kolayca açılıp kapanabilen bir pil yuvası mevcut iken diğer ikisinde değişim için maalesef  pedalların arkasındaki dört vidayı söküp, arka kapağı tamamen açmak gerekiyor.  Sahnede veya zamanın kısıtlı olduğu benzer ortamlarda bu şekilde pil değiştirmek biraz zaman alabilir. Ancak overdrive/distortion türü pedalların delay/reverb gibi pedallara kıyasla çok daha az pil harcadığını bilmek biraz içimizi rahatlatıyor. Uzun ömürlü olması açısından alkali pilleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede sık sık değiştirmek zorunda kalmazsınız.

JOYO Hot Plexi ve Ultimate Drive pedallarına ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013
Diğer kayıt ekipmanları: Digidesign HD|2, Pro Tools HD10, Lynx Aurora 8, TL Audio 5051 (90Hz low cut filtre açık), Shure SM57, Yamaha AES 920 elektrik gitar (eşik manyetiği), Cort GB94 bas gitar
Ritm Gitar: HOT PLEXI, Ayarlar – Dist: maksimum, Tone: saat 8 pozisyonu, Volume: saat 12
Solo Gitar: ULTIMATE DRIVE, Ayarlar – Gain: maksimum, Tone: saat 12.30 pozisyonu, Level: saat 9, Switch: High

——————————————————————————————————————————

ULTIMATE DRIVE
Üç pedal arasında en çok gain sağlayan pedal bu. En sert distortion pedallarındaki kadar olmasa da hem ritim hem de sololar için bol sustain’li doygun bir tonjoyo-ultimatedrive sağlıyor. Nitekim aşağıdaki kayıtta, solo gitar JOYO Ultimate Drive pedalıyla çalındı.
Bu pedal çok yüksek ses seviyelerine çıkabiliyor. Level potansını en fazla 1/4 oranında açabildim, gerisini artık siz düşünün. Eğer Ultimate Drive’ı solo için kullanacaksanız ‘o an’ geldiğinde tüm grubun üzerine çıkıp duyulmanızı sağlamak için faydalı bir olay. Tone ayarı da çok hassas. En sağa yatırdığınızda kulakları kanırtırcasına tizleşen bir ton elde etmek mümkün. Benzer şekilde tersine yatırdığınızda ekstrem boğuk bir ton üretebilirsiniz, eğer bir gün böyle bir şeye ihtiyaç duyarsanız! Ben ton potansını genellikle flat ya da bir miktar sola yatık (saat 10.00 pozisyonunda) kullanmayı tercih ettim. Gain’i düşürerek bütün ara tonları, gevrek cruch tonları da elde etmek mümkün. Ton potansının hemen üzerindeki iki yollu anahtar ile High ya da Low seçeneklerinden birini tercih edebiliyorsunuz. Low olarak ayarlandığında bas frekanslarda bir miktar artış oluyor. High pozisyonuna alındığında ise tiz frekanslarda ve genel volümde artış oluyor, ben genellikle bu şekilde kullandım.

HOT PLEXI
joyo-hotplexiBu pedal adından da anlaşılacağı üzere Marshall Plexi amplilere öykünüyor. Ve bu konuda da başarısız sayılmaz. Çok esnek bir kullanıma sahip bir pedal değil. Bir tane ton çıkıyor ama o da oldukça başarılı. Yaptığım kayıtta sağa ve sola panlanmış ritm gitar kanallarını JOYO Hot Plexi ile kaydettim. Tıpkı gerçek bir Marshall’daki gibi parlak, ısırgan, üst ve orta-üst frekansları vitaminli, crunch tonlar elde ediliyor. Çok yüksek gain’li tonlar üretemese de herhangi bir ampliyi yeni yeni kirlenen Marshall tonlarıyla donatabildiği için bu pedalı ziyadesiyle tuttum. Ayrıca Distortion ayarı gerçek bir amplinin Gain ayarı gibi tepki veriyor.

Hot Plexi de Ultimate Drive gibi Tone ayarıyla aşırı parlak tonlara yelken açabiliyor. Çoğunlukla saat 9 yönünde kullandım. Pedalda yabancıların deyişiyle definition oldukça iyi. Yani kirli tonda notaları tane tane duyabiliyor ve seçebiliyoruz. Çamurlanmıyor, netliğini kaybetmiyor.

SWEET BABY
Üçlünün en yumuşak pedalı bu. Adından ve renginden anlaşılıyor. Pastel turuncu zemini ve üzerine sarı karakterle yazılmış joyo-sweetbabyyazılarıyla bu pedal da tonunun yanı sıra görselliğiyle ‘Vintage Vibe‘ veriyor. Tipik bir overdrive pedalı… Eskilerden BOSS’un sarı renkli Super Overdrive pedalının tonlarını çağrıştırıyor. Yeni yeni kırılan hafif kirli ama aynı zamanda temize yakın tonları bu pedalla yakalayabilirsiniz. Blues ve rock  ritmleri veya lead tonları için kullanabilirsiniz. Bu pedal için herhangi bir altyapı olmadan ayrı bir kayıt yaptım. Ne demek istediğimi net bir şekilde duyabilirsiniz.
Bu pedalda Tone değil Focus diye bir ayar mevcut. Sola doğru çevirince ton matlaşıyor ve aynı zamanda overdrive miktarı da azalıyor. Sağa doğru yatırınca ise tiz frekanslarla birlikte gain da artıyor.

JOYO Sweet Baby overdrive pedalına ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir. Her hakkı saklıdır. © 2013
Diğer kayıt ekipmanları: Digidesign HD|2, Pro Tools HD10, Lynx Aurora 8, TL Audio 5051 (90Hz low cut filtre açık), Shure SM57, Yamaha AES 920 Elektrik Gitar
SWEET BABY Ayarlar – Drive: maksimum, Focus: makisimum, Volume: saat 10 pozisyonu

——————————————————————————————————————————

Sevdiklerim

  • Analog ve organik tonlar
  • Sağlam konstrüksiyonu ve kalitesi
  • Hot Plexi’deki gerçekçi Marshall tonları
  • 100 TL’nin altında olan uygun fiyatları

Sevmediklerim

  • Hot Plexi ve Sweet Baby’de pil değişimi için tornavida ile arka kapağı açmak zorunda kalmak
  • Tone potansları biraz fazla hassas

Puanlama
Kullanım Kolaylığı: 4
Ses Kalitesi: 4
Malzeme ve İşçilik: 4
Fiyat: 5
(en yüksek puan 5′tir)

Ekipman, En Yeniler, Pedal-Prosesör içinde , , , , etiketleriyle tarihinde tarafınadan gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.