Way Huge: FAT SANDWICH Distortion Pedalı

Dunlop grubunda yer alan, butik pedal üreticilerinden Way Huge markasının Fat Sandwich adlı distortion pedalını sizler için inceledim. Onlar aslen pedalı Harmonic Saturator olarak tanımlıyorlar.

Pedalın üzerinde Volume, Ton, Distortion gibi standart ayarlar mevcut. Cihazın volume ve distortion seviyesi gerçekten çok yüksek. Volume potansını saat 11.00’den yukarı çıkarmam mümkün olmadı, zira çok yüksek ses veriyor. Ayrıca yine ön panelde yer alan Presence ayarı ile tiz, Resonance ayarı ile bas frekanslara müdahale edebiliyorsunuz. Ayrıca pedalın kasasının içinde yer alan Curve, Highs, Drive adlı üç adet mini potans ile pedalın tasarımında mevcut olan iki aşamalı distortion devresinin gain ve ton karakterini şekillendirip daha da ince ayar yapabiliyorsunuz.

Fat Sandwich ile beraber kullanma kılavuzu ve muhtelif broşürler geliyor.

9 volt’luk bir pil veya adaptörle çalışan pedalımızda kullanılan malzeme ve işçilik gerçekten bir numara. Ayakla basılan bu tür pedalların çok sağlam üretilmesi gerekiyor. Nitekim tüm Way Huge pedalların kasalarında kullanılan metal sağlam olduğu kadar aynı zamanda hafif de… Arka paneldeki ayarlara ulaşmak için arka kapağı elle çevirebildiğiniz vidalarla açabiliyorsunuz, aynı Jim Dunlop wah-wah pedallarında olduğu gibi. Tornavidaya ihtiyaç duyulmaması kullanışlı.

Özellikle arka paneldeki Drive  ayarını açtıktan sonra öndeki distoriton’u da sağa doğru yatırınca muazzam seviyede kirli tonlar elde etmek mümkün. Özellikle yırtıcı ve kontrol edilemeyecek kadar vahşi bir solo tonu arıyorsanız doğru yerdesiniz.  Fat Sandwich standart bir distortion pedalı değil kesinlikle. Üzerindeki potansların değişimlere verdiği tepki doğrusal değil. Çok uç noktalarda tonlar elde etmek mümkün. Distortion potansını saat 12.00’den aşağıda tutarsanız otantik overdrive tonları da elde etmek mümkün. Sizler için kısa bir ses örneği kaydettim.

Sevdiklerim

Bu pedalda ton ne kadar kirli olursa olsun notalar tane tane duyuluyor, definition çok iyi…

  • Analog ve organik tonları
  • Sağlam konstrüksiyonu ve kalitesi
  • Görsel ve işlevsellik açısından tasarımı

Sevmediklerim

  • Her tarza gitmez

Puanlama
Kullanım Kolaylığı: 3,5
Ses Kalitesi: 3
Malzeme ve İşçilik: 5
Fiyat: 2
(en yüksek puan 5′tir)

Bora USLUSOY


———————————————————————————————————————————–
WAY HUGE Fat Sandwich pedalına ait ses örneği üretmek amacıyla MyDukkan Okulu için Bora Uslusoy tarafından kaydedilmiştir.
Her hakkı saklıdır. © 2012
Yamaha AES 920 elektrik gitar eşik manyetiği ile çalınmıştır.
Diğer kayıt ekipmanları: Digidesign HD|2, Lynx Aurora 8, TL Audio 5051 (90Hz low cut filtre açık), Shure SM57
Objektif bir fikir vermesi açısından hiçbir efekt ve işlem uygulanmamıştır.
———————————————————————————————————————————–

Sandviçin içini görelim, biraz daha mayonez koysalarmış iyiydi!

Bu yazı Ekipman, En Yeniler, Pedal-Prosesör kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berklee.edu’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.