Armoni 202: Major Dizinin Armonizasyonu

Bir süredir aralıklarla devam eden armoni yazı dizimize bugün majör dizide yer alan akorları irdeleyerek devam ediyoruz. Musicians’ Institute’ta bize Harmonising The Major Scale olarak anlatılan konunun başlığını ben de Majör Dizinin Armonizasyonu şeklinde tercüme ediyorum. ‘Majör dizide yer alan derece akorları’ diyenler de var. Berklee tayfası ise bu konuyu Chord Scales olarak adlandırıyor; yani akor gamları

Bildiğiniz gibi akorlar üçlü aralıkların üstüste yerleştirilmesiyle oluşuyor. (Bakınız- Armoni 103: Akor Kuruluşları) Öyleyse majör dizide sırayla her bir notanın üzerine iki adet üçlü aralığı yerleştirerek derece akorlarını oluşturabliriz. Şöyle:

domajakor

Birinci derece olan olan do notasının üçlüsüne gittiğimizde mi sesine ulaşıyoruz. Bu iki nota arasındaki iki tam ses, majör üçlü (büyük üçlü) aralığına işaret ediyor. Benzer şekilde mi notasından bir üçlü aralık kadar yukarı çıktığımız takdirde sol notasına ulaşıyoruz. Buradaki bir buçuk ses, minör üçlü (küçük üçlü) aralıktır. Do, mi, sol seslerinden oluşan bu akor önce majör üçlü sonra da minör üçlü aralığın üst üste yerleştirilmesiyle meydana geldiği için majör bir akordur.

Do majör dizisinde yer alan ikinci nota olan re üzerine akor kurmak istediğimizde ise fa ve la sesleriyle karşılaşıyoruz. Önce minör üçlü ardından da majör üçlü aralığın üst üste yerleştirilmesiyle meydana gelmiş olan bu akor ise minör olacaktır. Buyrun, aşağıda inceleyin:

reminorakoru

Benzer şekilde do majör dizisinde yer alan tüm diğer seslerin üzerine diyatonik (majör dizinin dışına çıkmadan) akorları kurmalısınız. Aşağıdaki gibi:

digerakorlar

 

Sonuç olarak majör dizinin birinci derecesinde (tahmin edileceği üzere) majör akor, ikinci derecesinde minör akor, üçüncü derecede yine minör, dördüncü ve beşinci derecelerde majör, altıncı derecede minör ve yedinci derecede de diminished (minör bemol beş) akoru yer alacaktır. Şöyle:

maj-dizi-armonizasyon_0001

Not: Armonik analiz yapılırken derece akorları Romen rakamlarıyla ifade edilir.

Do majör dizisinden elde edilen bu akor sıralaması bütün majör tonaliteler için geçerli olacaktır. Yani tüm majör dizilerin birinci, dördüncü ve beşinci derecelerinde majör; ikinci, üçüncü ve altıncı derecelerinde minör; yedinci derecede ise diminished akor yer alacaktır. Mesela Eb majör dizisinin akorları şunlar olur: Eb majör, F min, G min, Ab min, Bb maj, C min, D dim.
Ödev olarak tüm majör dizilerde yer alan derece akorlarını yazmanızı tavsiye ederim.

Haftaya görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bora USLUSOY

Bu yazı Armoni - Teori, En Yeniler kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berkleemusic.com’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.