Armoni 203: Majör Dizinin Armonizasyonu II (7’li Akorlarla)

Bir kaç hafta önce majör diziyi üç sesli (triad) akorlarla armonize etmiştik. (İlgili ders için buraya tıklayınız.) Sırayla her bir derecenin üzerine akor kurmak suretiyle aşağıdaki dizilimi elde etmiş idik:

maj-dizi-armonizasyon_0001

Şimdi ise yine her bir notanın üzerine bu kez üç adet üçlü aralık yerleştirmek suretiyle yedili akorlar dizilimini elde edeceğiz. Yani şöyle:

Cmaj7

Birinci derece olan olan do notasının üçlüsüne gittiğimizde mi sesine ulaşıyoruz. Bu iki nota arasındaki iki tam ses, majör üçlü (büyük üçlü) aralığına işaret ediyor. Benzer şekilde mi notasından bir üçlü aralık kadar yukarı çıktığımız takdirde sol notasına ulaşıyoruz. Buradaki bir buçuk ses, minör üçlü (küçük üçlü) aralıktır. Solden bir üçlü aralık kadar yukarı çıktığımızda ise si’ye ulaşıyoruz. Sol-si aralığı iki tam ses yani majör üçlüdür. Do, mi, sol, si seslerinden oluşan bu akor sırasıyla majör üçlü, minör üçlü, majör üçlü aralıklarının üst üste yerleştirilmesiyle meydana geldiği için majör yedilidir. (Yedili akor kuruluşlarını hatırlamak için şu dersi çalışınız.)

Do majör dizisinde ikinci derece olan re notası üzerine dört sesli akor kurmak istediğimizde ise fa-la-do sesleriyle karşılaşıyoruz. Önce minör üçlü ardından da majör üçlü ve sonra yine minör üçlü aralığın üst üste yerleştirilmesiyle meydana gelmiş olan bu akor ise minör yedili olacaktır. Buyrun, aşağıda inceleyin:

Dmin7

Benzer şekilde do majör dizisinde yer alan tüm diğer seslerin üzerine yedili akorları kurduğunuzda aşağıdakileri elde edersiniz:

maj-dizi-armonizasyon_rest

I. ve IV. derecelerdeki majör triadlar maj7’ye; II, III, VI. derecelerdeki minör triadlar ise min7’ye dönüşüyor. V. derecedeki majör triad, dominant yediliye, yedinci derecedeki diminished triad ise min7b5 akoruna evriliyor. Toplu halde görelim:

7li_armonizasyon

Bu sıralama tüm tonaliteler için geçerli. Mesela Ab majör dizisinin akorları şunlar olur: Abmaj7, Bbm7, Cm7, Dbmaj7, Eb7, Fm7, Gm7b5

Ödev olarak tüm majör dizilerde yer alan dört sesli derece akorlarını yazmanızı tavsiye ederim.

Haftaya görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bora USLUSOY

Bu yazı Armoni - Teori kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bora Uslusoy hakkında

Bora Uslusoy; Musicians’ Institute London, Guitar Institute of Technology (GIT) mezunudur. Berklee College of Music’in çevrim içi uzantısı olan berkleemusic.com’da Studio Production Specialist programını tamamlamıştır. Steinberg sertifikalı Cubase ve Avid sertifikalı Pro Tools eğitmenidir. Solo Gitar Metodu, Solo Gitar Metodu II: İleri Teknikler, Yeni Başlayanlar için Gitar Metodu, Diziler ve Arpejler, Bas Gitar Metodu adlı kitapların yazarıdır. Yayınladığı kitaplar bugüne kadar toplam 19 baskı yapmış ve yaklaşık 35.000 adet satılmıştır. Bazı kaynaklara göre şimdiye kadar 3.000 civarında müzik öğrencisiyle çalıştığı ve 20.000 saat ders verdiği tahmin edilmekte olan Bora Uslusoy halen bU MÜZİK ATÖLYESİ‘inde özel gitar derslerinin yanı sıra, armoni-teori, müzik prodüksiyonu (Cubase, Pro Tools, kayıt, edit, mix) eğitimi de vermektedir. Çeşitli müzisyen ve grupların albümlerinde prodüktörlük, pek çok stüdyo kayıdında kayıt ve miks mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında ‘Umutsuz Aşk’ adlı solo albümü çıkarmıştır.